Ravimtaimede kõrvalmõjud
51, Tartu, Eesti

Ravimtaimede ohud ja võimalused

8. veebruar 201420:19

Tervisemurede korral pöördume vastava ala spetsialisti ehk siis arsti või apteekri poole ning lähtume ravis nende nõuannetest. Samas on enesetervendamisel modernse ja infotehnoloogiast kubiseva maailma kõrval mõneti uskumatult mõjus koht traditsioonilisel ravikunstil, mille tarkusi on pärandatud põlvest põlve ja aastasadu.

Võrreldes vaarisade ja -emadega on lisandunud üks oluline erinevus. Kui aastasadu tagasi otsiti abi vaid ravimtaimedel põhinevatest preparaatidest ja alternatiivi sisuliselt ei olnud, siis tänapäeval tarvitatakse arsti kirjutatud rohtusid, aga sageli võetakse raviprotsessi kiirendamiseks paralleelselt appi ka ravimtaimed.

Ravimtaimed on saanud külge eksitava ohutu maine, mille põhjal eeldatakse, et need kas aitavad tervenemisele kaasa või halvemal juhul ei oma mõju. Sealjuures ei anta endale tihtilugu aru, et tänapäeva sünteetiliste ravimite ja ravimtaimede toimeained sageli kattuvad. Samuti ei teadvustata, et nii nagu ei ole paljud apteegiravimid näiteks raseduse ajal soovitatavad, tuleks ka ravimtaimede puhul arvestada mõnede piirangutega.

Nii nagu me pärime spetsialistidelt aru käsimüügi retseptiravimite koostoimete ja kõrvalmõjude kohta, peaksime oma arsti ja apteekrit informeerima ka kasutatavatest ravimtaimedest ning küsima nõu nende sobivuse ja koostoime kohta moodsate ravimitega.

Taimravil on kindlasti tähtis koht haiguste ennetamisel ja krooniliste tõbede leevendamisel. Samas tuleb anda endale aru, et raskete ja krooniliste haiguste korral on taimravi üksnes toetav ravi ning ainuüksi sellele loota ei saa. Näitekspalderjaniei soovitata kasutada unerohtude ja rahustitega (barbituraadid ja bensodiasepiinid), sest siis toime tugevneb.

Küüslaukuei soovitata tarvitada koos paratsetamooli, atsetüülsalitsüülhappe, viirusevastaste ravimite ja tsüklosporiiniga, sest see vähendab nende ravimite toimet.

Näitekskõrvenõgeselon verejooksu peatav, südame, veesoonte, hingamis- ja teiste elundite toonust tõstev, külmetuse- ja palavikuvastane toime. Samas ei soovitata seda verehüübimise soodustamise tõttu kasutada veenipõletike ja -laiendite, ägedate neeru- ja põiepõletike korral ning liigese- ja reumaatiliste põletike puhul. Kõrvenõgese kasutamine on vastunäidustatud raseduse ajal, maokatarri ning trombisoodumuse korral.

Nõmm-liivateelon desinfitseeriv, rögalahtistav, külmetuse- ja palavikuvastane toime ning seetõttu kasutatakse seda köhade, astma, kopsupõletiku ja seedehäirete puhul. Samuti leevendab see unetust ning seda kasutatakse ka maksahaiguste ja kehvveresuse puhul. Ka nõmm-liivatee on vastunäidustatud rasedatele.

Naistepunaon Ravimiamet lausa ravimina klassifitseerinud ja ka rahvameditsiinis on sellest läbi aegade loodetud abi väga paljudele haigustele. Naistepuna kasutatakse põhiliselt kui rahustavat ja depressiooni leevendavat, põletikuvastast ja seedimist korrastavat droogi. Lisaks parandab see sapieritust, aitab leevendada spasme ja kiirendab haavade parandamist. Samas suurendab naistepuna naha tundlikkust UV-kiirguse suhtes ning seega ei tasu seda kasutada pigmendipuuduse korral, aga ka kõrge vererõhuga, maokatarri või haavandtõve põdemise ajal ega gastriidiga. Täiesti keelatud on naistepuna rasedusvastaste pillide kasutamise, raseduse ja rinnaga toitmise ajal.

Piparmünton rahustava, valuvaigistava, põletikuvastase, antiseptilise ja antitoksilise toimega. Seega kasutatakse seda neurooside, unetuse, ärevuse, seedetegevuse parandamiseks, iivelduse-oksendamise vastu, aga ka ülemiste hingamisteede haiguste puhul. Samas on pipamünt vastunäidustatud maohaavade, sapikivide, maksapõletiku ja migreeni korral. Selle terav lõhn võib kutsuda esile bronhide/hingamisteede spasme ja valusid südame piirkonnas. Tuleb silmas pidada, et piparmünditeed ei tohi juua igapäevateena ja ravikuurides peab pidama vaheaegu.

Harilikul pärnalon rahustav, valuvaigistav, higistama ajav, rögalahtistav, külmetuse- ja palavikuvastane, sapi- ja kuseeritust ergutav, mikroobi- ja põletikuvastane toime. Seda kasutatakse suurenenud erutuvuse, krampide, külmetuse, köha, unetuse, neeru- ja maksahaiguste, laste nakkushaiguste korral ning abivahendina higistama ajamiseks gripi ja bronhiidi korral. Samas ei soovitata südamehaigetel pärnaõieteed juua palaviku alandamiseks ja rasedad peavad vältima suuri annuseid.

Raudrohioli omal ajal populaarne haavarohi, kuna sel on põletiku- ja allergiavastane, bakteritsiidne, haavu parandav ning verejooksu peatav toime. Samuti vähendab see kõhugaase, alandab vererõhku, äratab ­söögiisu, korrastab ainevahetust ja menstruatsiooni, aitab külmetuse ja palaviku vastu ning leevendab köha. Et raudrohul on verehüübivust parandav toime, siis ei soovitata seda trombide ja paljude veresoonkonnahaiguste puhul ning pärast operatsioone. Samuti on see vastunäidustatud ülihappesusega gastriidi ja maokatarri korral. Raseduse ajal tuleb vältida suuri koguseid. Nii nagu piparmünti, ei soovitata ka raudrohtu tarvitada pika aja jooksul ja suures koguses.

Saialillüllatab C-vitamiinirikkuse ja karotiinisisalduse poolest ning sellele omistatakse mikroobi-, põletiku-

ja sügelemisvastast, verdpuhastavat, rahustavat, immuunsüsteemi turgutavat, spasmolüütilist, valuvaigistavat ja kudede taastumist soodustavat toimet. Saialille ei soovitata tarvitada raseduse ja imetamise ajal ning vererõhku alandava toime tõttu madala vere­rõhuga inimestel. Saialilleteega liialdamine võib esile kutsuda südamekloppimist, suures koguses õisikute kasutamine maksa- ja sapipõiepõletikke.

Oluline on meeles pidada, et ravimtaimi ei tohi tarvitada järelemõtlematult ning kergekäeliselt. Kindlasti tuleb hoiduda nende kasutamisest tugevate sünteetiliste ravimitega, nagu antibiootikum ja südame-veresoonkonnaravimid, kui ei ole olnud võimalik enne konsulteerida raviarsti või apteekriga.


http://www.60pluss.ee/2788078/ravimtaimede-ohud-ja-voimalused

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14 vaatamisi
 
Kommentaarid
Siim 02.03.2015

Raseduse ajal Ei tohi: raudrohi, kalmus, maarjalepp, tokkroos, aaloe, rebashein - amaranthus, kikkaputk, seller, leesikas, mädarõigas, sidrunpuju, koirohi, estragon, neemipuu, kirikakar – bellis perennis, kukerpuu, bergeenia, kurgirohi, kivimünt, saialill, hiirekõrv, kibepipar, rukkilill, maasapp, vereurmarohi, maltsad, kaneel, viirpuu, kõrvitsa seemned, sidrunhein – cymbopogon citratus, harilik rass, porgandi leht, purpur-siilkübar ( parem vesitõmmisena, lühiajaliselt), kukemari empetrum nigrum, eukalüpt, tatra ürt, apteegitilli eeterlik õli, punand, madar, kollane emajuur, hõlmikpuu, lagritsa-magusjuur, nõiapuu – hamamelis, sööt-reiarohi, lõhnhein, odra vesitõmmis, humal, naistepuna, iisop, kasekäsn, aedvaak, kadakas, loorber, lavendel, sookail, lääne- ja veiste-südamerohi, salat-kress, leeskputk, käokannus, lutsern, piparmünt, aedmonarda, nonipuu, ürt-allikkerss, naistenõges, vürtsbasiilik, kuningakepp (õlina), pune (suurtes annustes), jänesekapsas, žen-šenn, pronksleht, katkujuur, petersell, aniis, männikasvud, teeleht, portulak, käbihein, kopsurohi, paakspuu, kuldjuur, riitsinusõli, rosmariin, vaarika leht, aedruut, pajukoor, salvei, ürt-punanupp, piparrohi, sidrunväändik, tihashein, vesihein, varemerohi (ka mitte välispidiselt), sireliõis, nelk, ingver, neitsikummel, Võilille juur ja leht (tarvitada ettevaatlikult), nõmm- liivatee (hoiduda suurtest annustest), aed-liivatee, pärnaõis (tarvitada ettevaatlikult), aasristik, põld-lambalääts (väikestes annustes), paiseleht, nõges (tarvitada vähe ja lühikest aega), Kui soov on rasestuda, siis vältida aed-mustköömen, aedruut, palderjan, raudürt, harilik mailane (kasutada ettevaatlikult), lodjapuu vili, leht ja koor, aaskannike,

http://www.biore.ee/rasedus-ja-ravimtaimed.html

Siim 02.03.2015

Palderjan: Kasutamine Eeterlikke õlisid sisaldavaid tugeva lõhnaga risoome ja juuri on juba kaua aega tarvitatud ravimina. Peamiselt kasutatakse rahustina ja uinutina. Hästi arenenud juurestikuga varieteedid on leidnud kultiveerimist. Neist valmistatakse ravimitööstuses mitmeid erinevaid preparaate, ka südame ja veresoonte neurooside vastu, seedeteede krampide ravimiseks. Osadele inimestele avaldavad rahustamisele vastupidist ergutavat toimet. Rahvameditsiinis on kasutatud ka taime maapealset osa. Taim on veidi mürgine, mistõttu suures koguses või pikaajalisel tarvitamisel võib tekkida peavalu, rahutus, unetus, erutusseisund, silmapupillide laienemine ja ebakorrapärane südametegevus.


http://bio.edu.ee/taimed/general/indexmyrk.html

Siim 02.03.2015

Vigala Sass: Sass kinnitab, et haigestunud elundit ei peaks mõjutama mitte otse, vaid teiste, tervete elundite kaudu, sest haige elundi mõjutamiseks tuleb reguleerida terve organismi tööd. Samas on Sassi seisukoht, et ägedatele ja operatiivset abi vajavatele haigustele peaks piiri panema klassikalise meditsiini abil ja vajadusel ei tohi põlata ka antibiootikume. Alaägedate ja krooniliste haiguste raviks ning taastusraviks peaks aga kindlasti kasutama muuhulgas ravimtaimi, ravidieeti ja ravivõimlemist; samas võib oskamatu tohterdamine ravimtaimedega kaasa tuua niisama ohtlikke kõrvaltoimeid kui farmakoloogiliste ainete vale kasutamine.

„Ärge kunagi kasutage retsepte oma arstiga nõu pidamata,” rõhutab Sass. „Ärge usaldage retsepte, millest kuulete juhuslikelt inimestelt!”

„Vigala Sassi taimeravi“ sisaldab lugejale arusaadavas keeles enam kui 500 ravimtaime kasutamise retsepte, õpetusi taimede kogumise ning nendest salvide, tinktuuride, teede ja tõmmiste tegemise kohta. Eraldi peatükina on ära toodud hoiatused selle kohta, mis võib juhtuda siis, kui üht või teist ravimtaime vales koguses, liiga pikka aega või enda jaoks valel ajal


http://pegasus.ee/raamat/vigala-sassi-taimeravi

silva21963 04.03.2015

Hea teada.Aitäh!!!

Päevikud
Päevikute uuendamine toimub iga 5 minuti tagant.